Oprávnění pro skupiny

BEZPEČNÁ VZDÁLENOST

Bezpečný rozestup mezi Vaším a ostatními automobily je často opomíjená veličina, a to přesto, že například v sousedním Německu, je, zvláště na dálnicích, naprostou samozřejmostí. U nás je stále rozšířeno pravidlo dodržování vzdálenosti, při které bezpečně zabrzdíte. Víte ale, jaká je to přesně vzdálenost? Dle BESIP se jedná o minimálně dvou sekundový rozestup mezi Vaším vozem a vozem před Vámi. Pokud tedy automobil před Vámi mine například strom, Vy byste k němu měli dorazit nejdříve za dvě vteřiny. Důležité je brát v potaz také Vaši tzv. reakční dobu, čas, kdy zpozorujete, že vůz před Vámi začal brzdit a Vy učiníte totéž. Jste-li zdravotně v pořádku a odpočatí, Vaše reakční doba je přibližně 1 sekunda. Někdy ale řídíme unavení nebo jedeme po monotónnějších silnicích, což naši reakční dobu prodlužuje.

 

Zkuste si tedy pomocí fixního bodu na cestě změrit vzdálenost, jakou bězně dodržujete, a porovnat ji s doporučovanou.

 

Zdroj: Bezpečná vzdálenost [online]. BESIP: ©2012. [cit. 15.11.2016]. Dostupné z: http://www.ibesip.cz/cz/ridic/bezpecne-rizeni-vozidla/bezpecna-vzdalenost

 

Bezpečná vzdálenost

 

Jak dodržet bezpečnou vzdálenost?

 

Když vozidlo před Vámi mine nějaký pevný bod u silnice (strom, dopravní značku, …), tak Vy k tomuto bodu nesmíte dojet dříve, než za dvě sekundy.

Toto pravidlo vám ukáže naše simulace (animace ve formátu Flash)


Proč je důležitá bezpečná vzdálenost?

 

Když vozidlo před Vámi začne brzdit, Vy nezačnete brzdit ve stejném okamžiku, ale se zpožděním. Toto zpoždění je způsobeno Vaší tzv. reakční dobou (doba kdy zpozorujete podnět k brzdění a přendáte nohu z plynu na brzdový pedál). Reakční doba je při dobré kondici cca 1sekunda, avšak často je delší (nižší pozornost při monotónní jízdě na dálnici,  únavě, telefonování, rozhovor se spolucestujícím, ..).
Přitom jen za dvě sekundy ujedete při 130 km/h vzdálenost 72 metrů. To je délka cca 18 vozidel.

 

Proč minimálně 2 sekundy?

 

Jde o rozšířené zjednodušující pravidlo používané již dlouho v zahraničí. Obecně jste povinni dodržovat takovou vzdálenost, na které v dané situaci bezpečně zabrzdíte. Velmi záleží na stavu silnice, počasí, stavu vozidla atd. 


« zpět
©2013-2024 Autoškola Brno | Mapa stránek