Oprávnění pro skupiny

BEZPEČNÁ VIDITELNOST

V zimním období, zvláště pak po změně času z letního na zimní, je velmi důležitá viditelnost jak Vašeho vozidla, tak ostaních účastníků silničního provozu.

 

Měli byste tedy dbát na svou viditelnost nejen jako řidiči, ale také jako chodci a cyklisté. Na obrázků od BESIP můžete zjistit, které barvy a materiály pomohou  zvýšit Vaši bezpečnost pomocí lepší viditelnosti. Nevhodnějšími jsou pochopitelně barvy a materiály, které jsou velmi kontrastní a zářivé, tedy florescenční a reflexní. Doporučujeme je však rozlišovat. Zatímco fluorescenční materiály Vám pomohou přes den a v šeru, v noci Vám poslouží materiály reflexní, které jsou schopny odrážet světlo a zajistí Vaši vyditelnost přibližně na 200 m.

 

 

 

 

Zdroj: Rozdíly ve viditelnosti [online]. BESIP: ©2012. [cit. 15.11.2016]. Dostupné z: http://www.ibesip.cz/cz/chodec/bezpecny-pohyb/budte-videt-prezijete/rozdily-ve-viditelnosti

 

Rozdíly ve viditelnosti

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Fluorescenční materiály – zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

 


Reflexní materiály – odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

 

 

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. Pouze s reflexními materiály chodci a cyklisté dají dostatek času!


« zpět
©2013-2024 Autoškola Brno | Mapa stránek