Účelem kurzu defenzivní jízdy je naučit řidiče předvídat krizové situace v silničním provozu a umět vůči nim adekvátně reagovat. Tedy připravit účastníka školení tak, aby se maximálně vyvaroval chyb v řízení vozidla a nestal se potencionálním viníkem či obětí dopravní nehody.
Součástí kurzu je dopravně psychologické vyšetření, vyhodnocení schopností a samotných reakcí řidiče.
Kurz je zpravidla jednodenní a skládá se ze tří částí – teoretické, praktické a dopravně psychologického vyšetření.
Teoretická část probíhá v učebně. Mezi hlavní témata patří rizikové postoje a chování, které způsobují problémy na silnici, hlavní chyby řidiče, které mohou zavinit nehodu, faktory, které působí negativně na řidiče, mimo jiné i vliv drog a alkoholu či místní specifika silniční dopravy. Jsou probrány postupy, které lze používat ve zhoršených jízdních podmínkách, poučení, jak se chovat bezpečně v nejrůznějších dopravních situacích (křižovatky, předjíždění, riziko čelního střetu), nezapomíná se ani na prohlídku vozidla před jízdou, důležitost správného způsobu ovládání vozidla i sledování situace za volantem, využití bezpečnostních systémů pro ochranu pasažérů a podvozkových elektronických systémů, zmíněny jsou i následky, které by měla případná nehoda na řidiče, jeho rodinu a zaměstnavatele.
Praktická část probíhá v běžném silničním provozu. Účastníci jezdí ve svých vozidlech, na které jsou zvyklí - případně ve vozidlech autoškoly. Při praktické části jsou ve vozidle vždy pouze dvě osoby – řidič a instruktor. Instruktor se věnuje každému účastníkovi individuálně a zaměřuje se především na praktické osvojení zásad defenzivní jízdy.
Dopravně psycholigické vyšetření probíhá způsobem, kterým jsou testovány řidičské schopnosti účastníků kurzu. Dopravně psychologické vyšetření se skládá ze dvou částí, kde účastník kurzu absolvuje :